Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Sobótce

SORE Katarzyna Jankowska
Temat I RPW Nauczyciel 45+”
Potrzeby nauczycieli ·       Dokształcenie nauczycieli w obszarze wykorzystania i obsługi nowych technologii szczególnie w zakresie pracy z dokumentami online

·       Poznanie i utrwalenie sposobów radzenia sobie ze stresem, przeciwdziałanie symptomom wypalenia zawodowego
i zapobieganie wypaleniu

·       Rozwijanie umiejętności autoprezentacyjnych i technik komunikacyjnych

Cel ogólny Podniesienie jakości pracy nauczycieli „45+” poprzez wsparcie ich rozwoju osobistego , podniesienie kwalifikacji i zakresu umiejętności zawodowych
Cele szczegółowe ·       cele szczegółowe : doskonalenie umiejętności pracy z dokumentami online z wykorzystaniem dostępnych programów komputerowych.

·       wspomaganie utrzymania kondycji psychofizycznej nauczycieli , podnoszenie i utrzymywanie na wysokim poziomie poczucia własnej wartości.

·       zapoznanie z profilaktyką i rozpoznawaniem symptomów chorób zawodowych

Działania ·       trafna i pogłębiona diagnoza potrzeb szkoły zakończona opracowanie RPW;

·       objęcie   nauczycieli wspomaganiem na podstawie RPW; dostarczenie opracowanych merytorycznie materiałów szkoleniowych; prowadzenie ewaluacji działań poprzez ankiety monitorujące, testy wiedzy , sprawozdanie z RPW;

·       określenie katalogu rekomendacji i sprecyzowanie przyszłego kierunku działań

Efekty ·       wypracowanie katalogu działań i procedur stosowanie których wpływa na jakość kondycji psychofizycznej nauczycieli i ich poczucie własnej wartości.

·       podniesienie poziomu efektywnego radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi.

·       ugruntowanie wiedzy na temat przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

·       rozwój umiejętności stosowania technik autoprezentacyjnych oraz utrwalenie sposobów efektywnego komunikowania się.

Rekomendacje ·       promowanie zachowań przeciwdziałających wypaleniu zawodowemu nauczycieli.

·       motywowanie zespołu do rozwoju osobistego.

·       doskonalenie w zakresie efektywnej współpracy i sprawnej komunikacji interpersonalnej.

SORE Katarzyna Jankowska
Temat II RPW Ocenianie kształtujące
Potrzeby nauczycieli ·       Poznanie koncepcji oceniania kształtującego

·       Zapoznanie z możliwościami globalnego wykorzystania tego systemu w ocenianiu uczniów

·       Rozwijanie   umiejętności praktycznego używania technik oceniania kształtującego w kontakcie z rodzicami uczniów , mające na celu podniesienie poziomu i efektywności nauki dzieci oraz zwiększenie motywacji do pracy w szkole i poza nią

Cel ogólny Udoskonalenie procesu oceniania mające na celu wzmocnienie motywacji uczniów do nauki oraz podniesienie poczucia odpowiedzialności ucznia za efekty nauki
Cele szczegółowe ·       nabycie przez nauczycieli umiejętności posługiwania się technikami oceniania kształtującego.

·       poszerzenie kompetencji nauczycieli w obszarze konstruowania i wykorzystywania informacji zwrotnej oraz komunikacji z rodzicami. Przygotowanie szkoły do wdrożenia systemu oceniania kształtującego.

Działania ·       po pogłębionej diagnozie potrzeb placówki podjęcie decyzji o temacie wspomagania i opracowanie II RPW;

·       objęcie nauczycieli trzema formami doskonalenia (warsztaty, konsultacje indywidualne, konsultacje grupowe);

·       monitorowanie przebiegu realizacji II RPW;

·       przeprowadzenie ewaluacji działań

Efekty ·       usystematyzowanie i skatalogowanie wiedzy już posiadanej na temat oceniania kształtującego.

·       zapoznanie nauczycielek z możliwościami które niesie za sobą wykorzystanie strategii oceniania kształtującego.

·       praktyczne zaadoptowanie technik oceniania kształtującego do potrzeb konkretnych przedmiotów .

Rekomendacje ·       motywowanie zespołu do dalszego poszerzania wiedzy na temat oceniania kształtującego.

·       wspieranie nauczycielek w procesie sprawnego wykorzystywanie sytemu oceniania kształtującego.