Po co w ogóle ta diagnoza..?
Diagnozowanie dzieci i młodzieży jest prowadzone głównie w celu określenia indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży, wyjaśnienia mechanizmów ich funkcjonowania w odniesieniu do zgłaszanego problemu oraz wskazania sposobu rozwiązania tego problemu. Poradnia dokonuje diagnozy psychologicznej, pedagogicznej oraz logopedycznej w zakresie określania:
- poziomu rozwoju intelektualnego,
- poziomu rozwoju dojrzałości szkolnej,
- przyczyn trudności w nauce,
- uzdolnień i mocnych stron dziecka,
- podłoża zaburzeń rozwojowych (w tym autyzmu i zespołu Aspergera),
- podłoża trudności emocjonalnych, wychowawczych,
- predyspozycji zawodowych,
- poziomu rozwoju mowy i trudności artykulacyjnych.
Efektem diagnozowania dzieci i młodzieży jest przede wszystkim:
- wydanie opinii,
- wydanie orzeczenia,
- objęcie dzieci, młodzieży i rodziców bezpośrednią pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
- wspomaganie nauczycieli w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. (więcej na ten temat można przeczytać w dziale „Kadra i działania poradni”)
Do postawienia właściwej diagnozy i określenia najlepszej dla dziecka formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej niezbędna jest analiza dokumentacji dziecka (wyniki poprzednich badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, badań lekarskich specjalistycznych, opinii wychowawcy, nauczycieli itp.).
Podstawowe dokumenty, które należy dostarczyć na badanie w poradni można pobrać w zakładce „Procedury i dokumenty”).
UWAGA! DIAGNOZA ZAWSZE JEST PRZEPROWADZANA NA WNIOSEK RODZICA. Już od wielu lat szkoły i placówki nie kierują samodzielnie uczniów do poradni.Poradnia nie udostępnia także szkołom opinii będących wynikiem diagnozy. Decyzję o ewentualnym przekazaniu opinii do szkoły podejmuje rodzic lub pełnoletni uczeń.
Lokalizacja
Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, przy ul. Kościuszki 131 – piętro IV.
Klienci Zespołu Poradni mogą korzystać z parkingu Starostwa Powiatowego, położonego bezpośrednio przy budynku. Na parkingu funkcjonuje system pobierający opłaty od drugiej godziny parkowania (pierwsza jest za darmo).
Kancelaria (gab. 448) jest czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7:45 – 15:45, w środy w godz. 10:00 – 18:00
Obowiązuje rejonizacja – dzieci z placówek wrocławskich przyjmowane są w poradniach prowadzonych przez Miasto Wrocław https://www.wroclaw.pl/poradnie-psychologiczno-pedagogiczne-we-wroclawiu-adresy-telefony